N12

הזיכרון שלי מלחמת יום הכיפורים

חזרה

צביקה נחשון

חיל ההנדסה
אחר
מבצע אבירי לב לצליחת תעלת סואץ

צילצול מחריש אזניים ,מעיין צפצוף ארוך שלא ניגמר,הדומה לקול שבקע בזמנו בעת סיומם של שידורי הטלויזיה,

ערימות חול שהיתפזרו לכל עבר,ורסיסי מתכת לוהטת,שאחד מהם נחת ושרט את כף ידי,העיפו אותי ממקום שכיבתי,רצתי מיד אל ירכתי הסירה שהייתה גבוהה מאוד מעל פני הקרקע,ושאלתי בקול רם מה קורה?

אף לא אחד ענה לי,שקט ודממה מוחלטת,

מירכתי הסירה יכולתי לצפות בשני מכתשים בקוטר של כ 1 מטר כל אחדקרובים האחד לשני,טבעת פס לבן עוטפת את קוטרו העליון של המכתש שנוצר מהיתפוצצות פגז,מעגל סימטרי לחלוטין.

ניראה כי הייה זה פגז מרגמה,או אולי תותח ארטילרי בעל קוטר גדול במיוחד,שנורה היישר מאיזור החווה הסינית שלמרגלותיה הגענו יחד עם ליווי גשר הגלילים. קפצתי מירכתי הסירה מטה כ 1-1 מטרים אחוז תזזית,ונחתתי בחול למרגלות המשאית. גלאובר זאב שתת דם,וכך גם חיים גולן.

גוליבר אחז בתחבושת אישית וניראה הייה שהוא מבקש לחבוש את חיים גולן, אך תוך כדי ניסיונותיו הוא היסתובב על צידו,והיתפתל מכאבים שאחזו בו,ואיבד את הכרתו. חיים גולן שכב ללא תזוזה על צידו,לשאלותי הוא השיב שאינו מרגיש את רגליו,דם החל לטפטף מצווארו וגלש על אפו בדרך לקרקע החולית.

זיהיתי פצע יציאה של רסיס ליד עצם הבריח,קרוב לצוואר, וחבשתי אותו בתחבושת שנישמטה מידיו של גוליבר לפני שהיסתובב מעולף כתוצאה מפציעתו. זיהיתי ששרשת הדיסקית שהיתנשאה על צווארו של חיים גולן, ניקרעה כניראה מאותו רסיס שחדר באיזור הגב התחתון, ,והמשיך באלכסון,בדרכו לאיזור הצוואר,כאשר הוא קוטע באחת את חוט השידרה ומשאיר את חיים משותק לשארית חייו.

מיד קשרתי את הדיסקית לכיס חולצתו בחור השמור לכפתור.ראיתי שרגליו של חיים גולן ניפגעו מרסיסים,ולא שערתי שלמעשה חיים סיים כאן בציר העכביש את כושר יכולתו להניע את גפיו התחתונות.אחד הרסיסים שהיתפזרו לאוויר ממקום היווצרות המכתש,פגע בתחתית פח הפלדה של קרקעית הסירה,והמשיכו חזרה מטה לכיוון אלו שהיו הכי קרובים למכתש- חיים גולן וגלאובר זאב.

גבו של גלאובר הייה מרוטש,כאילו סכין פילחה את בשרו העבה במיוחד בחתכים אורכיים עמוקים וחודרים לבשר הגוף, ארז ברוך ז"ל,המשיך בתנומה עד שהתעורר בבהלה לשמע הרעשים שהפריעו את מנוחתו.

מאן שהוא הגיעה זלדה המלווה באנשי חיל הרפואה שעזרו לי לשאת את גוליבר וחיים גולן הפצועים, אל תוך האמבולנס. אינני יודע מהייכן עמדו לי הכוחות להרים את משקל גופו של גלאובר לאלונקה ומשם לתוככי הזלדה.

ניפרדנו לשלום,וחזרנו להערכת בקרת נזקים בסירה שניפגעה במספר מקומות,מכמות גדולה של רסיסים שחדרו לירכתי הסירה וחוררו אותה בתחתית ,במדחפים ובעיקר בדופן הירכתיים.

המ"מ שלנו ניר פלטיאל,שהיתעורר אף הוא בבהלה,התעשת,וערך בקרת נזקים והערכת מצב,וקיבל החלטה שייש להחזיר את הסירה הפגועה חזרה לבסיס האם,היישר לימ"ח רפידים.

בהתיעצות קצרה הוחלט שאחד מאנשי הצוות יתלווה לסירה הפגועה שתחזור לרפידים. הוחלט למען הסדר הטוב,שתערך הגרלה, יען ההזדמנות לחיות ללא פגע לפני התופת שממתינה לנו בחצר מוות, תייטיב עם הזוכה המאושר.